Samsung Galaxy S vs iPhone

Mostanában az összes iPhone-os postomban előkerül, hogy az iPhone az szar, Android a király, én meg húzom a számat, mert már elég sok Androidos készüléket tapogattam, hogy tudjam, ez nem igaz. Vannak jó dolgok az Androidos telefonokban, de szerintem több a rossz. Ígértem, hogy lesz erről videó, tegnap fel is vettünk több mint húsz percet egy Samsung Galaxy S-ről, természetesen egy iPhone-t is mellé tettünk.

Laci kollégám három napig tesztelte a Galaxy S-t, írt is róla, hogy ne csak videó legyen:

Előre bocsátom, hogy évek óta iPhone-t használok, jelenleg egy iPhone 4-et, tehát mindenképp ezzel tudom összehasonlítani a Samsung zászlóshajóját, illetve az iOS rendszerhez szoktam hozzá. A Galaxy S-t mint abszolút laikus hétköznapi felhasználó közelítettem meg. Ami elsőre szembeötlik a Galaxy S-nél, hogy a kezelőfelület, a betűk, az ikonok, a gombok, csúszkák sokkal kevésbé szépek mint az iOS-ben, az Apple dizájn terén még mindig verhetetlen. Maga az SGS elég műanyag, műanyag a hátlapja, a kijelzője, még a krómhatású kerete is, sokkal gagyibb érzetet nyújt kézben fogva, mint egy iPhone. A dizájnban próbálták lekoppintani az Apple-t, de pl. az alsó keretbe csak úgy belefúrt mikrofonnyílás elég otrombán néz ki, az USB-t takaró kis ajtócska nyitogatása nehézkes. A screen lock gomb nagyon rossz helyre került, simán be lehet nyomni véletlenül, nem érezni rendesen a nyomáspontját, kicsi, csúszik. Szintén tervezési hibának tartom a hátlapra került külső hangszórót (ami egyébként talán kicsit jobban szól, mint az iPhone-é), mert ha letesszük az asztalra, neadj’ Isten a kanapéra a telefont, el is zártuk a hang útját. A kijelző nem rossz, de kisebb a felbontása és a fényereje, mint az iPhone 4-é, valahogy túlszaturáltak a színek, mintha a kontrasztja is rosszabb lenne.

Pár gondolat az operációs rendszerről. Nagyon sokat fejlődött az Android az utóbbi egy évben, kezd egész jó lenni, de még mindig rengeteg hiányossága van. Sokszor, főleg böngészéskor iszonyatosan belassul, és úgy vettem észre, hogy ez nem feltétlenül függ a futó alkalmazások számától. Néha legszívesebben a földhöz csapná az ember, amikor egy weboldalon akar görgetni vagy nagyítani, illetve van hogy a home screenre való visszalépés is hihetetlenül akadozik. Az Android Market még kiforratlan, itthon nem elérhetők a fizetős alkalmazások, sokkal áttekinthetetlenebb, mint az iTunes App Store. Van hogy le akar tölteni egy alkalmazást az ember, nem történik semmi, aztán még egyszer rányom, pár perc múlva elkezd ténylegesen lejönni a program, van hogy kétszer is letöltődik, egyszóval bajos a dolog. A fentről lehúzható értesítés-rész jó ötlet, kár hogy a kijelző a szélein mintha kevésbé lenne érzékeny, van hogy háromszor-négyszer is meg kell próbálni lehúzni ezt az ablakot, cserébe könnyen kapcsolgathatjuk az akkuzabáló eszközöket (Wi-Fi, GPS, stb).

A böngésző sokkal rosszabb mint a Mobile Safari, a kétbökéses “intelligens zoom” össze-vissza működik, van hogy eltalálja mire kéne ránagyítani, van hogy nem. A lassulásokról ugye már írtam, ami még gáz, az a back-forward gombok használhatósága. A backre ugye van egy fizikai érintőgombunk, a forwardot menüből kell előbányászni. A vissza gombhoz még annyi hozzáfűznivalóm van, hogy ha a legelső (tehát backezésnél sorban az utolsó) oldalnál használjuk, akkor kilép a böngészőből. Bravó, ez nagyon idegesítő tud lenni. Elvileg tud a telefon valami butított Flash-t kezelni, gyakorlatban ennek sok értelme nincs, beágyazott indexvideókat például nem sikerült lejátszani vele, bár a Flash-only oldalak egy része így elérhető, viszont iszonyúan szaggat az egész, inkább ki ki is kapcsoltam a francba.

Ami zavaró, az a portrait-landscape mód kezelése, egyrészt nincs animáció, másrészt baromi érzékeny a dolog, nem lehet úgy letenni a telefont az asztalra, hogy pl. a böngészőben ne forduljon át a kép, idegesítő. Rotation lock nincs, vagyis a settingsben ki lehet kapcsolni a forgatást, akkor csak álló módunk van, illetve a böngészőben be tudjuk kapcsolni, hogy csak fekvő módunk legyen, de teljesen inkonzisztens ez a rész. Apropó landscape mód: pl. SMS írásnál vagy IM-nél írhatunk így, de kitölti az egész kijelzőt a billentyűzet, nem látjuk azt amire éppen válaszolunk, ennek semmi értelmét nem láttam, nagyon zavaró. A billentyűzet annyira nem rossz, de valahogy sokkal bizonytalanabbul használható mint iPhone-on, többször ütöttem mellé, és lassabbnak is tűnt, valószínűleg nem annyira pontos a kijelző mint az iPhone-é, ezért lehet könnyen melléütni. Nincs benne magyar szótár, így nem tudja automatikusan átjavítani a szavakat. Az ún. Swype szövegbevitel nagyon jó ötlet és tényleg gyorsan lehet vele írni, kár hogy ezt sem tudtam magyarul használni, így a hétköznapi használatban egyelőre nincs sok értelme.

Van pár ötletes megoldás illetve pozitívum is. Az internet gyorsabb az SGS-en mint az iPhone 4-en, mind Wi-Fin, mind 3G-n. A méréseim alapján a letöltési sebesség mindkét esetben átlag 20-40%-kal gyorsabb, van hogy a duplája (Wi-Fi), a feltöltés viszont mindig lassabb volt. Jó ötlet az ún. feloldóminta, amit PIN kód helyett használhatunk, bár az érintőkijelző pontatlansága miatt néha idegesítő. A QR-kódos appletöltés tetszett, gyorsan leszedegthetünk vele alkalmazásokat pl. ha egy blogot böngészünk az asztali gépünkön. Léteznek igényes alkalmazások is, pl. az Angry Birds, de nem sokat találtam belőlük, valószínűleg amint elérhető lesz itthon a fizetős Market ez a helyzet változik, persze ehhez kellenek a fejlesztők is, illetve nem ártana, ha az alkalmazások legalább fele annyira igényesen meg lennének designolva mint az iPhone appok. Elég nagy hátrány, hogy mindenféle szemetet beengednek a marketbe…

Röviden ennyi jut eszembe a háromnapos használat után, még az akksiról annyit, hogy kb. másfél napot ki lehet húzni vele, bár hétvégén volt nálam a telefon szabadnapon, így sokat nem beszéltem rajta, de nyomogattam illetve játszottam vele. Mindenesetre kevesebbet bír, mint az iPhone 4, az tisztán látszik.

Pár gyakorlati tanács a végére azoknak, akik Macen akarják használni a Galaxy S-t (ha van ilyen :D):
– Google fiókkal tud szinkronizálni, vagyis pl. a kontaktjainkat úgy tudjuk rászinkronizálni, ha Address Book-ot szinkronizálunk Google Contacts-al, elég gördülékenyen működik
– USB-n lehet rá fájlokat másolni, ehhez debug módba kell kapcsolni a telefont a beállításokban, majd amikor rákötjük a gépre, be kell állítani a fentről lehúzható menüben, hogy muntolja fel a fájlrendszerét. Nem elegáns megoldás, de működik.

Ezek jutottak eszembe a videó felvétele után, vannak átfedések, illetve írtam olyan dolgokról, ami ott nem került elő. Összegezve: a Samsung Galaxy S nem egy rossz telefon, ha az iPhone 4 mondjuk 9 pont, akkor ez 6. Semmi pénzért nem cserélném le rá az iPhone-t, de ha az nem lenne, simán megvenném ezt. Persze kérdés, hogy lenne-e Galaxy S, ha nem jelenik meg az iPhone…

A készüléket köszönjük a szifon.com-nak akik maguk is írtak róla, illetve az XXL GSM-nek.