Legyen saját meteorológusod – netatmo okos-kiegészítő

Ismét egy “okos kiegészítő” bemutató következik, tisztán látszik, hogy ez a jövő. Legutóbb lett egy okos mérlegem, most lett két darab okos alumínium hengerem, ezzel egy személyi meteorológusom is.

1_h

Ahogyan az a fenti képből is talán látszódik, ezek az alu hengerek tulajdonképpen okos-telefonokkal, tabletekkel és számítógéppel összeköthető érzékelők. Nemcsak a hőmérsékletet mutatják, hanem a lakásunkon belüli CO2 szintet, zajszintet, páratartalmat, illetve a kinti hőmérsékletet, páratartalmat, levegő minőséget, és polleneket is számon tartja. Természetesen kapunk 7 napos időjárás előrejelzést, várható csapadékmennyiséget is, tiszta űrtechnológia.

Sokan most azt gondolják: minek ez, ott van az internet.

A kinti időjárásra ez igaz is, de a lakásunkba nem lát be a Yahoo weather. Ez a Netatmo cucc viszont mindent lát, ráadásul értesít is minket, ha valamilyen érték meghaladja a normális értékeket. Két ilyet emelnék ki:

Az egyik a lakás CO2 vagyis a szén-dioxid szintje. A normális érték 400 ppm körül van, ha ez a szám 1000 fölé kúszik, kapunk egy push értesítést a telefonunkra vagy mondjuk az iPadünkre, hogy ideje kiszellőztetni a lakást. Ahogyan én is, az emberek többsége szerintem hajlamos elfelejteni a szellőztetést, aztán csodálkozunk, hogy nem alszunk jól, meg fáj a fejünk. Nos, egy hetes használat után az a tapasztalatom, hogy ha kapok egy értesítést a telefonomra, hogy rossz minőségű a lakás levegője, akkor azonnal kinyitok egy ablakot. Jobban is alszom mostanában.

A másik hasznos mérés: a pollenek. A kinti mérőegység, folyamatosan méri a kinti levegő pollenszintjét, allergiásoknak különösen hasznos lehet, ha ezt is figyeljük, és tavasszal vagy nyáron leginkább akkor szellőztetünk amikor a pollentartalom alacsony.

Az olyan grafikon mániásoknak mint amilyen én is vagyok, valóságos chartorgazmust nyújt mind az iPhone-iPad app, de a webes felület is. Napi, heti, havi bontásban nézegethetjük a hőmérséklet, páratartalom, nyomás, CO2, és a zajszintek változásait. Csodálatos. Íme így néz ki a böngészőben a szerdai napom:

Screen Shot 2013-11-07 at 10.44.13

iPaden pedig így:

IMG_0603

Természetesen az adatokat nem csak akkor látjuk, ha otthon vagyunk, hanem bárhonnan, mivel a beltéri egység Wi-Fi-n csatlakozik a netre, és fellövi az a mérési adatokat egy szerverre, erről a szerverről kéri le például az iPhone App az aktuális méréseket. Ennek megfelelően hazaszólhatunk, hogy ideje szellőztetni. Sőt. Még arra is van lehetőségünk, hogy bárkivel megosszuk az adatainkat. Pulai G is beszerzett már egyet ebből Netatmo állomásból, akár az ő lakásába is be tudok kukkantani, ahogy ő is meg tudja nézni az én adataimat.

Nekem kis lakásom van, ezért elegendő a csomagban található két darab mérőegység, de ha valaki nagy házban lakik, akkor vásárolhat további egységeket, mondjuk külön a hálószobába, a nappaliba és a gyerekszobába is egyet-egyet. Sajnos nem olcsó mulatság, az alapszett 54 900 forintba kerül, de szerintem az egészségünk simán megér ennyit. Ez egy hosszú hosszú éveken keresztül használható termék, nem kell évente cserélgessük. Jó hír az Apple ökoszisztémán kívül élőknek, hogy Androiddal és Windowsos telefonokkal is együttműködik. Ide klikkelve meg lehet nézni bővebben a specifikációkat, és meg is lehet rendelni, van raktáron minden boltunkban.

Itt van még egy gyári videó a Netatmótól, ha valaki vizuálisabb típus, akkor klikk a play gombra.

Netatmo Weather Station from How security on Vimeo.

PS:A következő okos-kiegészítő ami nagyon izgatja a fantáziámat, az a Philips Hue iOS eszközökről vezérelhető okos-lámpái, szerintem nem fogom sokáig bírni, és abból is beszerzek egy szettet.